Środa, 8 Maja 2024 r.
Imieniny: Stanisława i Wiktora

Ruch Kolumn Wojskowych w Związku z Ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24

Informujemy, że od połowy lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju planowany jest ruch kolumn pojazdów wojskowych związany z cyklicznymi ćwiczeniami wojskowymi pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Te ćwiczenia odbywają się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

Informujemy, że w pierwszej połowie 2024 roku NATO Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) - Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Europie organizuje na starym kontynencie największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenie wojskowe pk. STEADFAST DEFENDER 2024 (STDE24) będące federacją kilkunastu ćwiczeń narodowych (sojuszniczych), w tym polskiego ćwiczenia pk. DRAGON-24.  Ćwiczenietaktyczne z wojskami pk. DRAGON-24 jest ćwiczeniem narodowym, wieloszczeblowym, wielodomenowym z udziałem sił międzynarodowych, prowadzonym na terytorium Polski (na poligonach i w terenie przygodnym) w terminie od 25 lutego do 14 marca 2024 r. Jego głównym celem będzie doskonalenie zdolności do reagowania na zagrożenia militarne i niemilitarne podczas kryzysu i otwartego konfliktu zbrojnego. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych) oraz ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę skalę zaangażowanych sił i środków, scenariusz zagrożeń i planowane do realizacji epizody taktyczne
będzie to w ocenie SHAPE największe i najważniejsze ćwiczenie w ramachST DE24. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację większości zadań w ścisłym współdziałaniu z elementami pozamilitarnych struktur obronnych państwa. Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego (tzw. marszu dofrontowego) po drogach i w terenie przygodnym.

W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych będzie obserwowany na drogach niemal wszystkich województw w Polsce, w tym na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Przybycie i przejazd kolumn będą wykorzystane m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Wszelkie działania związane z ruchem pojazdów wojskowych będą starannie skoordynowane, aby minimalizować utrudnienia w ruchu drogowym. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z odpowiednimi władzami, w tym lokalnymi.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i prosimy, aby nie wjeżdżali pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Ponadto, zwracamy się z apelem do społeczeństwa o zachowanie ostrożności w publikowaniu informacji i zdjęć związanych z ruchami wojskowymi. Niepublikowanie danych dotyczących ruchów wojskowych i ich lokalizacji oraz unikanie publikowania informacji o wylotach i lądowaniach wojskowych statków powietrznych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju.

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie.

Źródło informacji: MON, HNS Wojewody Wielkopolskiego

Data utworzenia: 14 Luty 2024  09:07:34  Ostatnia edycja: 14 Luty 2024  09:30:48  Autor: Robert Jokiel

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kole

Dodane:07 Maj 2024  22:34:58  |  Wydarzenia